Forumul Cutremur.net s-a mutat AICI. Acest forum a fost arhivat iar noile discutii si anunturi vor fi postate in noul forum. Va rugam sa va re-inregistrati in noul forum facand click aici.

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Intrebari de la cititori
E mult mai clar si logic acum. Multumesc mult!
Reply
Buna ziua oameni pasionati Smile

Scriu aici pentru ca am nevoie de sfatul si indrumarile voastre, nepriceputa fiind in ale constructiilor. Incerc sa fac o scurta istorie si apoi intreb Smile Locuiesc la etajul 3, intr-un bloc cu 10 etaje, vechi, in cartierul Berceni, sect. 4. Acum 4 ani pe scara unde locuiesc, la un etaj superior, a avut loc o explozie de gaze, care nu a fost urmata si de incendiu. De atunci, in timp, au inceput sa se simta in podea vibratii la functionarea liftului (de asemenea vechi) Precizez ca apartamentul meu NU are perete comun cu putul liftului. Aceste vibratii au inceput sa se extinda ca arie, initial se simtea putin in bucatarie, ca acum sa se simta pana in dormitor. Am nevoie de indrumarea voastra, unde si cui sa ma adresez pentru a constata deteriorarea in timp, o expertiza (poate a celor de la Inspectoratul pentru Constructii) Daca i-as chema pe cei de la Ascensorul, as rezolva o parte a problemei si anume nu s-ar mai simti, dar pe mine ma intereseaza cat si daca este afectata structura de rezistenta. Suntem cativa preocupati de aceasta problema, restul tipic romaneste "lasati doamna, bine ca merge liftul" Nu stiu cum s-ar comporta blocul in cazul unei miscari seismice chiar si de o magnitudine de 5. Astept cu drag si nerabdare sfatul vostru, oricum aici intru imediat dupa ce deschid calculatorul de ani buni Smile
Va multumesc Smile
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)